Tam Uyumlu Seo

Image title

İngilizceki Search Engine Optimization teriminin kısaltması olan SEO’nun Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Temel olarak arama motorlarının web sitelerini daha kolay bir şekilde taramasını sağlayan çeşitli düzenlemeleri kapsar.

Günümüzde ticari faaliyetlerin dijital alana taşınması ile birlikte E-ticaret SEO Nedir? sorusu sıklıkla karşımıza çıkar hale gelmiştir. E-ticaretin başarılı sonuçlar elde edebilmesi için gerçekleştirilen SEO çalışmaları, e-ticaret firmasına ait olan web sitesinin arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Böylece arama yapan internet kullanıcıları kolaylıkla firmaya erişim sağlamaktadır.

E-ticaret sitelerinde gerçekleştirilen ürün satışlarından hedef kitleyi haberdar etmek amacıyla yapılan SEO çalışmaları, web sitesinin trafiğini arttırarak hedef kitlenin müşteriye dönüşmesini hedeflemektedir. Ayrıca mevcut müşterilerinde kampanyalardan haberdar olmasını ve kalıcılığını sağlamaktadır.

E-Ticaret SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitelerinin satışlarını arttırmak amacıyla gerçekleştirilen SEO çalışmaları, ancak E-ticaret SEO Nedir? sorusuna doğru cevabın bulunması ile olumlu sonuçlar doğurabilir.

E-ticaret sitesinde satılan ürünlerin web sitesinde yayınlanması ve bu süreçte doğru tekniklerin kullanılması satışların maksimum seviyeye çıkmasına yardımcı olur. Bu sanal mağazaların normal mağazalar gibi tasarımlarının en iyi şekilde yapılması gerekir. Web sitesine gelen ziyaretçinin istediği ürüne kolaylıkla ulaşabilmesi ve karmaşadan uzak, sadece bir ortamda alışveriş yapması önemlidir. Bu nedenle kullanıcı dostu olan ara yüze ihtiyaç bulunur.

Ayrıca hedef kitlenin en doğru şekilde belirlenerek SEO stratejilerinin oluşturulması gerekir. Böylece hedef kitleye erişilmesi ve onların müşteriye dönüştürülmesi sağlanır. Bu nedenle ürünleri tanıtan ve hangi ihtiyaçlara cevap verdiğini açıklayan içeriklerin paylaşılması önemlidir. Bu içeriklerin kapsamlı ve kaliteli olmasının yanı sıra, anahtar kelimeler ile optimize edilmesi de oldukça önemlidir. Böylece arama yapan kullanıcılar bu ürünlerin sayfasına doğrudan ulaşabilir.

SEO çalışmalarının başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Google arama motorunda ürünler ya da hizmetlerle ilgili aratılan uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılarak içerikler hazırlanmalıdır. Bu nedenle anahtar kelimelerle ilgili kapsamlı bir şekilde araştırma yapılmalıdır.
  • Verimli bir SEO için kaliteli ve doğal Backlink edilmesi önemlidir. Web sitesine link veren başka sitelerin olması rekabetin yoğun olduğu pazarda markalara büyük avantaj sağlamaktadır.
  • Web sitesinin altyapısı kusursuz olmalıdır. Siteyi gezinen kullanıcıların rahat olması ve herhangi bir sorun yaşamadan hareket edebilmeleri oldukça önemlidir.
  • Web sitesini ziyaret eden kişilere mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimi sunulmalıdır. Kullanıcı deneyimi sunan web sitelerin verimliliği diğerlerine oranla çok daha yüksek olur.
  • Web sitesine düzenli olarak güncel ve etkileşimli içerikler eklenmelidir. Böylece hem kullanıcıların paylaşımda bulunması ve etkileşime girmesi sağlanır hem de Google SEO puanı yükseltilir.

E-Ticaret SEO Çalışmalarının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İnternet kullanımının yayılmasıyla birlikte e-ticaret siteleri de büyük bir artış göstermiştir. Yoğun bir rekabetin olduğu bu alanda, rakiplerin önüne geçilebilmesi ancak başarılı SEO çalışmaları ile gerçekleştirilebilir. Bu nedenle e-ticaret SEO nedir, sorusu bu kadar çok karşımıza çıkmaktadır.

E-ticaret siteleri üzerinde yapılan SEO çalışmalarının tam olarak anlaşılabilmesi için bu çalışmaların firmaya sağladığı avantajların net olarak bilinmesi gerekir. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Geleneksel reklam çalışmalarının maliyeti oldukça yüksektir. Oysaki SEO çalışmaları ile bu tür reklam ve tanıtım faaliyetlerine gerek kalmaz ve reklam maliyetinde dikkat çekici bir düşüş yaşanır.
  • Arama motorları üzerinden web sitesine gelen organik ziyaretçi sayısında büyük artış yaşanır. Böylece satışların arttırılması ve firmanın gelişmesi sağlanır.
  • Özellikle ürün sayfalarında yapılan SEO çalışmaları, hedef kitleye ve mevcut müşterilere erişimi sağlayarak satışları arttırır.